Kintų bažnyčia

Kintų Nukryžiuotojo Jėzaus evangelikų liuteronų bažnyčia

Kintų bažnyčiaEvangelikų liuteronų bažnyčia, pastatyta 1705 metais, yra tipiškas 18-ojo amžiaus pradžios rytprūsių architektūros bebokštis statinys su apside, kuris savo plane išlaiko vokiečių ordino gotikinių statinių formą. Anot legendos, kai Ventėje buvo paplauta bažnyčia, tarp gyventojų kilo ginčas, kur turėtų stovėti naujieji maldos namai. Tad iš kraštutinių kaimų – Ventės ir Kiošių – vienu metu buvo išsiųsti du žygūnai ir nutarta, kad vietoje, kurioje jie susitiks, bus statoma naujoji bažnyčia. Žygūnai rankas paspaudė būtent Kintuose.

Iki Pirmojo pasaulinio karo buvo apie 5 000 parapijiečių, daugiausia – lietuvių. Pamaldos laikytos lietuvių ir vokiečių kalbomis. Po 1944 metų, kuomet Lietuva tapo sovietine respublika, įsibrovėlių sprendimu bažnyčia buvo paversta sandėliu. Čia buvo laikomi ir žemės ūkio padargai, ir trąšos bei Kintų apylinkėse užauginti grūdai.

1987 metais bažnyčia buvo restauruota,  įkurta parodų ir koncertų salė, į ją pradėjo grįžti kultūra – imta rengti koncertus ir meno parodas. Vėliau bažnyčioje rinkosi Sąjūdį palaikantys vietos gyventojai. Vieno tokio susirinkimo metu čia pirmą kartą oficialiai, dar prieš paskelbiant Lietuvos nepriklausomybę, šalia altoriaus buvo pakabinta Lietuvos trispalvė. Ši istorinė vėliava ir dabar ten kabo.

1990 m. bažnyčia atiduota katalikams. 2015 m. iš dalies restauruota.

Kultūros paveldo objektu bažnyčia paskelbta nuo 1997 m.

 

 

 

Literatūra:

1.      Kintų Nukryžiuotojo Jėzaus evangelikų liuteronų bažnyčia [interaktyvus]. Žiūrėta 2020 m. spalio 30 d. Prieiga per internetą: https://www.pamatyklietuvoje.lt/lankytinos-vietos/kintu-nukryziuotojo-jezaus-evangeliku-liuteronu-baznycia/11620

2.      Kintų Nukryžiuotojo Jėzaus evangelikų liuteronų bažnyčia [interaktyvus]. Žiūrėta 2020 m. spalio 30 d. Prieiga per internetą: https://lt.wikipedia.org/wiki/Kint%C5%B3_Nukry%C5%BEiuotojo_J%C4%97zaus_ba%C5%BEny%C4%8Dia