Macikų lagerio karceris-muziejus

Muziejus yra 3 km į š.v. nuo Šilutės, kairiajame Šyšos krante įsikūrusiame Macikų kaime. Macikų dvaras nuo seno buvo garsus stambia alaus darykla. Dvarą (70 ha žemės) XX a. pr. išsinuomojo Lietuvos krašto apsaugos ministerija, o 1924 m. dalį dvaro pastatų, kuriose įrengė kareivines, nupirko. Iki 1939 m. čia buvo apsistojusi Lietuvos kariuomenės septintojo žemaičių kunigaikščio Butigeidžio pėstininkų pulko įgula.

Antrojo pasaulinio karo pradžioje vokiečiai ten įkūrė karo belaisvių (lakūnų) stovyklą STALAG LUFT VI, kurioje kalino antihitlerinės koalicijos šalių piliečius: rusus, anglus, pracūzus, belgus, lenkus ir amerikiečius. 1944 m. Sovietų Sąjungai okupavus Lietuvą, Macikų lageryje buvo kalinami vokiečių karo belaisviai. 1948-1955 m. čia veikė GULAG’o Šilutės (Macikų) skyrius Nr. 3. Trečdalis kalinių buvo lietuviai. Tai buvo vienas didžiausių lagerių Lietuvoje, kuriame galėjo kalėti apie 3 tūkst. kalinių.

1995 m. Šilutės tremtinių ir politinių kalinių sąjungos ir Šilutės muziejaus iniciatyva, čia buvo įrengta muziejinė ekspozicija, kuri supažindina su skirtingais lagerio istorijos laikotarpiais. Karceryje eksponuojamos archyvinių dokumentų kopijos, Macikų koncentracijos stovyklos planai, kalėjusių žmonių sąrašai, nuotraukos, atsiminimai, piešiniai.

Greta muziejaus yra lagerio kalinių kapinaitės. 1989 m. birželio 14 d. čia buvo atidengtas paminklas žuvusiųjų atminimui įamžinti.