Paminklas Švėkšnos žydų žudynių aukoms atminti

Paminklas Švėkšnos žydų žudynių aukoms atminti

Vykstant Saugų kryptimi, link Inkaklių, už Kalkiškės kaimo (Švėkšnos sen., Šilutės r.), pervažiavus tiltą per Ašvos upę,  pasukama kairėn. Ten už 500 m esantis taip vadinamasis „lordo Džanerio stulpas“ rodo 50 metrų iki žudynių vietos.

Toje vietoje, kalvos papėdėje, yra ryškiai mėlynos spalvos tvora ir mėlynai nudažytas memorialinis paminklas, ant kurio auksinės spalvos lentelėje lietuviškai užrašyta: „Šioje vietoje 1941 m. sušaudyti žydų tautybės žmonės“. Anksčiau čia buvo kitoks užrašas: „Šioje vietoje 1941 m. vokiečiai ir jų talkininkai nužudė Švėkšnos apylinkės žydų tautybės žmones“.

Kitoje betoninio paminklo pusėje ant baltos marmurinės lentelės idiš (jidiš) kalba užrašas: „Čia ilsisi seni žmonės, moterys ir vaikai, kurie žuvo nuo hitlerinių budelių rankų 1941 metų 28 elulo iš Švėkšnos – garbė jų atminimui“.

Auksinės spalvos lentelė yra neseniai pritvirtinta. Jos informacija –  bendro pobūdžio. Kita išlikusi metalo lentelė patvirtina tai, kad čia sušaudyti Švėkšnos žydai: tik seni vyrai, moterys ir vaikai. 120 jaunų žydų vyrų jau anksčiau buvo išsiųsti į darbo stovyklas.

1941 m. rugsėjo mėn. 20 d.  Švėkšnos geto žydai buvo nuvaryti į Inkaklių miškelį (dab. Parubežio miškas), kur buvo nužudyta ir užkasta per 300 Švėkšnos miestelio žydų. Žudynių vykdytojai – hitlerininkai ir jų vietiniai pagalbininkai. 1958 m. ta vieta buvo aptverta ir pastatytas paminklas.

 

Literatūra:

 

1.      Šilutės rajone esančios žydų žūties vietos – tarsi gilūs randai Europos žemėlapyje [interaktyvus]. Šilokarčema, 2020 m. rugsėjo 11 d. Žiūrėta 2022 m. rugpjūčio 4 d. Prieiga per internetą: https://www.silokarcema.lt/naujiena/12720_silutes-rajone-esancios-zydu-zuties-vietos–tarsi-gilus-randai-europos-zemelapyje.html.

2.      Švėkšna: žmonės, kraštas, įvykiai: Enciklopedinis žodynas. Švėkšna, 2012, p. 500.

3.      Šilutės kraštas: Enciklopedinis žodynas. Šilutė, 2000, p. 154.