Kapavietės

Senosios Šilutės evangelikų liuteronų kapinės ir koplyčia

KapavietėsNuo XVI a. vid. iki XIX a. ketvirto dešimtmečio Šilokarčemos, Žibų ir Verdainės gyvenviečių (dab. dalis Šilutės miesto teritorijos) gyventojai buvo laidojami Verdainės bažnyčios šventoriuje. Augant gyvenvietei 1832 m. buvo atidarytos kapinės, esančios dabartinių Geležinkelio ir Tilžės gatvių sandūroje. Pasiturintys gyventojai naujose kapinėse įsirengdavo šeimos kapavietes su laidojimo rūsiais, jas aptverdavo metalinėmis tvorelėmis. Palaidojimo vietą arba kapavietę, dažniausiai žymėdavo kaltais arba lietais kryžiais. 1898 m. kapinės buvo aptvertos metaline tvora. Apie 1907 m. kapinėse buvo pastatyta mūrinė koplyčia, skirta mirusiems pašarvoti. Tai keturkampis pastatas, dengtas olandiškomis čerpėmis, su ovaliais langais. Rytiniame gale yra plačios durys, o virš jų užrašas: „Kristus tai alfa ir omega – tai pradžia ir pabaiga“.

KapavietėsŠiose kapinėse palaidoti rašytojo Hermano Zudermano tėvai, išlikusios knygininkų Sekunų, Štalių šeimų kapavietės.

Po 1945 m. kapinės buvo sistemingai naikinamos, siekiant ištrinti „vokišką“ arba krikščionišką paveldą, kol 1962 m. buvo nuspręsta jas uždaryti. Neprižiūrimi kapai susmuko, koplyčia liko be langų stiklų. 1967 m. koplyčios vidus suremontuotas. Norėta ją panaudoti kaip šarvojimo salę, bet niekas nesinaudojo. Buvusiose koplyčios patalpose buvo įsikūręs buitinio kombinato sandėlis.

2007 m. iš Beveršteno (Vokietija) atvykę svečiai iš savo miesto atvežė akmenį, kuris simbolizavo koplyčios remonto darbų pradžią. Tais metais susikūrusi „Šilutės gražinimo draugija“ ėmėsi kapinaičių tvarkymo. 2009 m. Šilutės rajono savivaldybės atstovų, Beveršteno gyventojo Martino Benseno (Martin Bensen), šilutiškės Brigitos Čigirač bei Šilutės turizmo ir paslaugų verslo mokyklos mokinių ir mokytojų, daugybės šilutiškių dėka pradėta koplyčios renovacija. 2013 m. gegužės 25 d. koplyčia pašventinta ir atidaryta.

Kapavietės

 

Literatūra:

1. Atstatyta koplytėlė – istorinė senųjų kapinių dalis. Pamarys, 2013, geg. 28, nr. 41, p. 4.

2. BUDRIKIENĖ, Vilija. Šilutės parapijos jubiliejų paženklino koplyčios atgimimas. Šilutės naujienos, 2013, geg. 31, nr. 41, p. 7.

3. JAKŠTAS, Petras. Senoji Šilutė. Šilutė, 1994, p. 157.

4. MEŠKAUSKIENĖ, Regina. Sudėtingas Verdainės evangelikų liuteronų bažnyčios likimas ir jos dvasininkai. Šilokarčema, 2013, vas. 12, nr. 12, p. 10.

Kapavietės