Stogaststulpis Katycių foto

Stogastulpis išnykusiems ir esantiems Katyčių seniūnijos kaimams

2012 m. rugsėjo 21 d. Katyčiuose atidengtas stogastulpis įamžinti išnykusiems ir esantiems seniūnijos kaimams. Stogastulpio vėtrungės viršūnėje puikuojasi krašto simbolis – vėtrungė – su juodu katinu, tarsi primena kaimo pavadinimą ir rodo kelio kryptį į Katyčius. Stogastulpyje įrašyti Versmininkų, Uikšių, Ulozų, Mediškiemių, Stubrių, Antšyšių ir kitų kaimų pavadinimai bei iš tolo matomas karalienės Luizos atminimą įamžinantis varpas.

Mintį miestelyje turėti praeitį menantį akcentą katytiškiai audė jau seniai. Tuometinė Katyčių seniūnė Juzefa Tamavičienė pasakoja, jog jau 7 metus seniūnija laikė šakotą ąžuolą, galintį tapti tuo akcentu. Tik vis trūko idėjos, kam skirtas ir koks tas akcentas galėtų būti, nebuvo ir meistro, galinčio jį išskaptuoti. Seniūnijos vadovai nutarė, kad ir vietos meistrai yra pakankamai gabūs, tad darbus atlikti pavedė katytiškiams Arūnui Olberkiui ir Rimui Juodžiui.

Nutarta stogastulpyje įamžinti karalienės Luizos atminimą, kuri su šeima pro Katyčius ėjusiu prekybiniu keliu ne kartą keliavo iš Karaliaučiaus į Klaipėdą. Užsukusi į miestelio bažnyčią ji kartą pabendravo su vietos žmonėmis. Šie po to vis prisimindavo neapsakomą karalienės grožį ir jos paprastumą. To pokalbio metu karalienė buvusi nustebinta vietinių pamaldumo, tad pažadėjusi jų bažnyčiai padovanoti dar vieną varpą. Iš žalvario ir sidabro išlietas varpas išties 1808 metais buvo atvežtas į Katyčius, tik pati karalienė Luiza dovanojimo ceremonijoje nedalyvavo. Senieji katytiškiai pasakoję, jog varpas skambėjęs ypač švelniai, o jo garsas sklisdavęs net iki Žemaičių Naumiesčio.

Tą varpą, kuriuo kadaise taip didžiavosi parapija, simbolizuojantis antrininkas pakibo ir stogaspulpio aukštybėje.

Sumąsčius vieną idėją, netrukus gimė dar viena – ant stogastulpio pažymėti visus šiuo metu dar esančius seniūnijos kaimus. Taip ant ąžuolo kamieno atsirado 16 kaimų pavadinimai.

 

Literatūra:

 

1.      Katyčiuose atidengtas stogastulpis įamžinti išnykusiems ir esantiems seniūnijos kaimams [interaktyvus]. Šilutės žinios, 2012 m. rugsėjo 25 d. Žiūrėta 2021 m. sausio 15 d. Prieiga per internetą: http://www.siluteszinios.lt/katyciuose-atidengtas-stogastulpis-iamzinti-isnykusiems-ir-esantiems-seniunijos-kaimams/