Sturys Kristupas
Kristupas Sturys (1821 01 21 Akmingėje, Šilutės r. – 1891 05 20 Kaukėnuose, dab. Kaliningrado sr.) – kunigas, lietuvių kultūros veikėjas. Mokėsi Rusnės parapinėje mokykloje. Į Karaliaučiaus universiteto Teologijos fakultetą įsimatrikuliavo 1842 m. Studijų metais lankė Lietuvių kalbos seminarą. Kristupas Sturys priėmė dvasininko šventinimus, buvo ordinuotas tik 1850 m., o rudenį pradėjo eiti Saugų parapijos vikaro pareigas. Naujosios parapijos pradžia buvo sunki, teko imtis bažnyčios statybos. Ji prasidėjo 1854 m. rugpjūčio 30 d. Bažnyčia buvo pašventinta 1857 m. spalio 9 d. Pirmojoje savo kunigavimo vietoje Kristupas Sturys praleido 14 metų. 1864 m. rudenį jis persikėlė į Malviškius, ten praleido beveik dešimtmetį. Paskutinė jo darbo vieta buvo Kaukėnai.
Vienas iš pirmųjų ir žymiausių kunigo darbų buvo lietuviškos Biblijos redagavimas. Bibliją redagavęs Lietuvių kalbos seminaro vedėjas Fridrichas Kuršaitis teologinių ir filologinių dalykų konsultantu pasirinko akademinį išsilavinimą turintį savo jaunystės dienų pažįstamą ir gerą lietuvių kalbos mokovą Kristupą Sturį. Jam F. Kuršaitis siuntinėjo kiekvieną suredaguoto Naujojo testamento lanko korektūrinį atspaudą, kuriame kunigas pažymėdavo pastabas apie visus abejones keliančius žodžius ir posakius. Jis taip pat tikrino teksto teologinę prasmę, lygindamas vertimą su M. Liuterio vokiškosios ir, atrodo, lotyniškosios Biblijos leidimais. Taip Fridricho Kuršaičio ir Kristupo Sturio suredaguotas Naujasis testamentas buvo išspausdintas 1865 m. Halėje.
Senojo testamento redaktoriumi F. Kuršaitis, pats būdamas labai užimtas leksikografijos darbais, pasiūlė jau tvirtą filologo patirtį turintį Kristupą Sturį, kuris sutiko imtis darbo. Kristupas Sturys dirbo įtemptai ir produktyviai. Senojo testamento redakcija buvo baigta ne vėliau kaip 1867 m. Pagaliau išėjo ir visa Biblija: jos Senojo testamento antraštiniame lape nurodyti 1869 m., Naujojo testamento – 1865 m.
Kaukėnuose Kristupas Sturys perėmė Karaliaučiaus misijų draugijos leidžiamų „Nusidavimų apie Evangelijos praplatinimą tarp žydų ir pagonų“ redagavimą. Žurnalas ėjo nuo 1823 m. Iš pradžių jis buvo spausdinamas metinėmis knygutėmis, vėliau – kas mėnesį, protarpiais – po 3-4 numerius per metus. Jį redagavo kunigas N. F. Ostermejeris, labai ilgai – mokytojas J. F. Kelkis, keletą metų – K. L. F. Neisas. Jo įpėdinis K. Sturys buvo pirmasis žurnalo redaktorius lietuvis. Lietuviai buvo ir visi vėlesni redaktoriai.
Paskutiniame gyvenimo dešimtmetyje Kristupo Sturio interesai buvo kur kas platesni, nei siekė Kaukėnų parapijos ribos ir leido jo luomas. Kunigas giliai domėjosi pasaulietiniais dalykais, lietuvių tautine padėtimi Rytų Prūsijoje ir atidžiai sekė vis labiau bundantį politinį bei kultūrinį sąjūdį. Kristupas Sturys nepritarė po 1871 m. Vokietijos susivienijimo sistemingai didinamam tikrųjų vietos gyventojų germanizavimui, skaudžiai išgyveno valdžios 1873 m. įvykdytą lietuvių kalbos pašalinimą iš mokyklų.
Kristupas Sturys buvo vienas iš lietuvių literatūros draugijos steigimo 1879 m. iniciatorių. Jis, vienintelis iš Mažosios Lietuvos kunigų, tapo 1885 m. Tilžėje įsteigtos kultūros ir švietimo draugijos „Birutė“ nariu ir aktyviu rėmėju. Per visą savo amžių kunigas kaupė teologijos, kraštotyros, visuomeninę politinę literatūrą, archyvinės raštijos paminklus.
Kristupo Sturio amžino poilsio vieta nežinoma.
Šaltiniai:
1. KAUNAS, Domas. Lietuviškos Biblijos ir „Nusidavimų…“ redaktorius (Kristupas Sturys). Iš Mūsų kraštas. Vilnius, 1994, nr. 1 (4), p. 14-22.
2. Šilutės kraštas: enciklopedinis žodynas. Šilutė: Prūsija, 2000, p. 367.