Skulptūra Vilko vaikams

Skulptūra Vilko vaikams

Minint Mažosios Lietuvos gyventojų genocido dieną, 2022 m. spalio 16-ąją, Šlažų kaime (Šilutės r.), Rusnės g. 13 (ties Šlažų tiltu, vedančiu į Rusnę), Liudas Puškorius ir evangelikų liuteronų kunigas Liudvikas Fetingis atidengė skulptūrą Vilko vaikams. Taip vadinami vaikai, kurie dėl vykdomos Mažosios Lietuvos gyventojų genocido politikos pokariu buvo priversti duonos ieškoti Lietuvoje. Kai kurie jų buvo priglausti lietuvių šeimose. Dar vėliau atrado ką nors iš savo giminių ar persikėlė gyventi į Vokietiją. Daugybė vaikų mirė dėl ligų, bado nelaimių.

Skulptūrai skirtas tekstas pateikiamas lietuvių, vokiečių ir anglų kalbomis. „Eik, dukrele, į Lietuvą, ten išgyvensi“ – šiuos žodžius po Antrojo pasaulinio karo tardavo Rytų Prūsijos motinos, iškankintos bado ir nevilties. 1946–1948 metais tūkstančiai Rytų Prūsijos mergaičių ir berniukų traukiniais, vežimais ir pėsčiomis pasiekė Lietuvą. Nuolatinio bado ir mirties lydimi vaikai lietuvių šeimose rado prieglobstį. Vietiniai juos vadino vokietukais, tačiau šiandien jie geriau žinomi kaip Vilko vaikai.

Skulptūros, skirtos Vilko vaikams, idėjos autorius – Liudas Puškorius. Skulptūros autorius – Kęstutis Keparutis. Paminklinės lentelės teksto autoriai – istorikai Rūta Matimaitytė ir dr. Christopher Spatz.

 

Literatūra:

 

1.      Canderienė, Raimonda. Paminklas Vilko vaikams – tylus nusilenkimas kančias patyrusiems Rytprūsių gyventojams / Raimonda Canderienė. – Iliustr. – (Be istorijos  slenksčių) //   Šilokarčema. – 2022, spal. 25, nr. 81 (2719), p. 8.

 

2.      Vilko vaikai [interaktyvus]. 2022 m. spalio 17 d. Žiūrėta 2022 m. spalio 25 d. Prieiga per internetą: https://www.facebook.com/Vilkovaikai/.